- the classic in a modern guise
- with three stop options
- screwed onto the closing surface
- clip-on sliding release
- mounting without pressure plate
- no offset of the inner profile
- parallel drop
| door leaf: | single leaf, double leaf |
|---|---|
| aplication area: | DIN L or R |
| door leaf material: | timber, metal |
| door type: | hinged door |
| door leaf: | single leaf, double leaf |
| aplication area: | interior door |
| usability: | accessibility |
| door leaf material: | timber, metal |
| opening direction: | DIN L or R |
| groove dimension: | 12 mm |
|---|---|
| carrier material: | aluminium |
| surface: | anodised |
| surface colour: | silver anodized (C-0) |
| actuator: | sliding acutator |
| actuation: | single |
| clipable actuator: | yes |
| sealing profile material: | PVC |
| sealing profile colour: | grey |
| length min.: | 235 mm |
|---|---|
| length max.: | 1960 mm |
| width: | 11.8 mm |
| height: | 40 mm |
| fixed lengths available: | yes |
| travel max.: | 18 mm |
| cutback information: | min. delivery length cannot be cut back |
| cutback std. lengths: | 125 mm |
| standard lengths: | 1,083 mm, 1,208 mm, 708 mm, 833 mm, 958 mm |
| fixing: | FS - surface mounted |
|---|---|
| press plate required: | no |
| note fixing: | screwed to the face of the door |
| installation: | screw |
| maintenance-free: | yes |
| accessories incl.: | 5145 |
| for retrofitting: | yes |
| Technical drawings |
|---|
| Technical drawing 2D PDF |
| Technical drawing 2D DWG |
| Technical drawing 2D DXF |
| Technical drawing 3D PDF |
| Technical drawing 3D STP |
| Fitting instructions |
| Kältefeind® Allround |
| EPD: | EPD-ATD-36.78 |
|---|